Obsah
Formát a vzhled textu 🎨
Skladby jsou zapisovány v primitivním značkovacím jazyce tak, aby jsi nemusel/a řešit formátování textu, barevné variace, font, přizpůsobení velikosti, a další 🙂.
Výsledný formát je ověřený praxí na stovkách hudebních akcí a množství zařízení – ať už na stolních počítačích 💻, telefonech 🤳, tabletech, 🪟 nebo projektorech 📽️. V neposlední řadě je zpěvník Kytario zamýšlený pro použití i v tištěné formě formátu A5.
Barvu, typ písma, ani žádné další atributy textu není možné měnit. Pokud i přesto potřebuješ graficky rozlišit určité části textu, zvaž použití jednoho z mnohých UTF-8 symbolů nebo emoji 😅. Kreativitě se meze nekladou.
Typy rozložení
Zpěvník Kytario je přizpůsoben jak mobilním tak desktopovým zařízením a projektorům. Díky tomu si můžeš zvolit, jestli chceš vidět skladbu celou (za cenu menšího textu) nebo zvětšenou (za cenu toho, že je skladbu nutné ručně posouvat). 💡
Režim rozložení lze přepínat po rozkliknutí dolního menu, které se zobrazuje u zpěvníků a skladeb.
Dvousloupcové rozložení 💻
Dvousloupcové, nebo-li "desktopové" rozložení, je výchozím rozložením, které umožňuje číst celou skladbu bez nutnosti posouvání. Toto rozložení je také použito pro tisk zpěvníku do PDF 🖨️.
Za předpokladu, že je to ve skladbě zapsáno, jsou ve dvousloupcovém rozložení určité prvky skladby skryté, díky čemuž je možné skladbu zobrazit celou na jedné straně. Příkladem je např. skladba Snow - Red Hot Chili Peppers, která obsahuje množství opakujících se akordů a sekcí. Ty, ačkoli jsou ve skladbě zapsány, jsou v tomto rozložení skryty 👻.
Dvousloupcové rozložení se ve výchozím stavu zobrazí automaticky v případě, že je zařízení, které zpěvník zobrazuje, otočeno "na šířku" (horní strana displeje je jeho delší stranou). Je-li to stolní počítač, telefon nebo tablet, nehraje roli.
Jednosloupcové rozložení 📱
Jednosloupcové, nebo-li "mobilní" rozložení, je určeno primárně pro ty situace, kdy je potřeba dosáhnout lepší čitelnosti textu. Ačkoli toto rozložení často označujeme za "mobilní", doporučujeme jej používat i při projekci - i běžný projektor s menším plátnem umožní s tímto rozložením číst text lidem sedícím daleko od plátna. 👁️
V tomto rozložení jsou vždy zobrazeny všechny části skladby, a všechny opakující-se části skladby jsou plně vykresleny
do textu. V případě skladby Snow - Red Hot Chili Peppers jsou to
např. části Ref1 - Brid. - Ref2 - Ref3
.
Jednosloupcové rozložení se zobrazí automaticky pokud je zařízení otočeno "na výšku" (horní strana displeje je jeho kratší stranou). Je-li to stolní počítač, telefon nebo tablet, nehraje roli.
LIVE režim 🎥
Klíčovou vlastností zpěvníku Kytario je možnost centrálně řídit zobrazenou skladbu ve všech ostatních zařízeních. Tento režim umožňuje navolit zobrazenou skladbu, transponovat ji, posouvat ji (scroll) a případně zobrazit vyskakovací okno se zprávou. 📢
Aby jsi mohl/a zpěvník řídit, je potřeba, aby patřil/a pod projekt, ke kterému máš editorské nebo administrátorské oprávnění. Pokud chceš řídit zpěvník, který není tvůj, můžeš jej lehce zkopírovat tlačítkem v rozbalovacím menu v seznamu zpěvníků a poté ovládat tuto nově vytvořenou kopii.
💡 Pořádáš-li větší akci, je vhodné lidem nasdílet QR kód zpěvníku (ten je možné zobrazit tlačítkem v rozbalovacím menu v seznamu zpěvníků). Je to nejjednodušší způsob, jakým se lidi do zpěvníku mohou dostat, neboť nebudou muset zpěvník ručně vyhledávat v celém seznamu, kde může dojít jednoduše k omylu.
Základní režim (volba skladby) 🚦
Pořádáš malou akci s přáteli, nebo hraješ tam, kde máš velkou projekční plochu, na kterou se vleze celá skladba? Tady si vystačíš se "základním live režimem" - v něm můžeš lehce navolit skladbu, která se pak zobrazí všem připojeným zařízením. 💪
Stačí pouze otevřít svůj zpěvník, zobrazit kteroukoli ze skladeb a kliknout na tlačítko "Nastavit live". Tímto se tato skladba zobrazí i na všech ostatních zařízeních. Pokud přejdeš na jinou skladbu, je nutné opět stisknout tlačítko "Nastavit live", čímž tuto skladbu opět zobrazíš i ostatním. 🎉
Pokud budeš chtít live režim vypnout, a tím umožnit lidem jednodušší procházení zpěvníku, stačí zobrazit seznam skladeb a kliknout na tlačítko "Vypnout live režim". K vypnutí dojde také automaticky po 8 hodinách od poslední aktivity. 💤
Pokud je live režim již zapnut, a někdo další si zobrazí takovýto zpěvník, bude jeho zařízení automaticky následovat navolenou skladbu. Stisknutím na červené tlačítko Live 🔴 pak dojde k "odpojení" od tohoto režimu a umožní volné procházení zpěvníku.
Skladbu můžeš i transponovat pomocí tlačítek v dolním menu, a tuto transpozici opět pomocí tlačítka "Nastavit live" potvrdit a tím zobrazit ostatním. 🔝
Pokročilý režim (posouvání skladby) ⏬
Chceš z Kytaria vytěžit maximum a ulehčit spoluhráčům a zpěvákům orientaci v textech? Kytario nabízí možnost vzdáleného posouvání (scrollu) zobrazené skladby! Toto posouvání je řízeno jedním z hráčů, a umožní ostatním zobrazit zpěvník v jednosloupcovém rozložení tak, že pro ně úplně odpadá nutnost posouvat obrazovku manuálně. Je to funkcionalita, kterou si lidé ve tvém okolí určitě zamilují ❤️
Posouvání lze řídit pomocí mechanických šipek nahoru/dolů na klávesnici laptopu/PC nebo pomocí jakéhokoli zařízení, které tyto klávesy emuluje. Ze všech zařízení se nám nejvíce osvědčil M-VAVE Cube Turner, což je zařízení na principu bezdrátové Bluetooth klávesnice, které lze připojit k laptopu, tabletu nebo telefonu. Zabudovaná baterie vydrží přes 10 hodin, nabíjení přes USB-C, kovové šasi. Tlačítka mají silnou mechanickou a zvukovou odezvu, což poskytuje jistotu v přepínání. To vše za přibližných 500 Kč z Aliexpressu nebo podobných obchodů.
Pro posouvání musí být zpěvník (všech uživatelů) zobrazen v jednosloucovém rozložení (viz Typy rozložení), musí být zapnut live režim a navolena nějaká skladba (viz Základní režim (volba skladby)). Dále je, u zaření, které řídí zpěvník, nutné zapnout "režim posuvu" pomocí zeleného tlačítka "Zapnout režim posuvu" 🟩 v rozbalovacím menu zpěvníku.
Pokud je toto splněno, kliknutím šipky dolů na klávesnici/zařízení se zvýrazní první sekce skladby, a každým dalším kliknutím se zvýrazní sekce následující. Šipka nahoru má opačný efekt. 🤖
Pokud máš zvolený nějaký playlist (v rozklikávacím dolním menu), na konci skladby se zobrazí tlačítka pro následující skladbu z playlistu. Toto tlačítko může být zvýrazněno stejně jako ostatní sekce, a následujícím stisknutím šipky dolů dojde k přepnutí zobrazené skladby. S playlistem tedy celou akci pouze mačkáš šipku dolů, a nemusíš se starat o nic jiného 😉.
Otázky, které můžeš mít:
- Jak používat "přepínátko" M-VAVE Cube Turner?
- Posouvání nefunguje nebo se zadrhává. Co s tím?
- Jaké existují alternativy pro posuv zpěvníku?
- Je možné posunout sekci jen o její část? Sekce (sloka/refrén) se mi nevleze na display celá.
- Je možné, aby zpěvník ovládalo více lidí zaráz?
- Proč je nutné jednosloupcové rozložení pro režim posuvu?
Vyskakovací okno se zprávou 💬
Chceš si s lidmi zahrát písničku z cizího zpěvníku nebo jiné webové stránky, nebo jim prostě jen sdělit, co si o nich myslíš? 😆 Live režim nabízí možnost zobrazit zprávu ve vyskakovacím okně. Jednoduše tuto zprávu zapiš do pole v rozbalovacím dolním menu zpěvníku a potvrď (buď enterem nebo zeleným tlačítkem 🟩). Zpráva se zobrazí na všech zařízeních. Červeným křížkem ❌ pak tuto zprávu všem skryješ.
Do zprávy můžeš vkládat i odkazy na ostatní weby, což se hodí převážně pro hraní skladeb mimo Kytario. Už nemusíš lidem říkat, ať si skladbu ručně vyhledají 🙂 (vždycky se totiž najde alespoň jeden expert, který si otevře jinou verzi stejné skladby 🤣).
Zápis skladeb 📝
Zápis skladeb podléhá několika pravidlům, která je nutno dodržet, aby byl text správně vykreslen. Zápis se skládá z několika částí:
- Akordy (
{Em}
) - Pevné mezery (
{---}
) - Sekce (
- Ref.
) - Odkazy na sekce (
[Ref.]
) - Repetice (
|: Ha :|
)
Pokud hledáš inspiraci jak skladby efektivně zapisovat, mrkni na zpěvník KytarovkyBrno, ze kterého celá tato platforma vzešla 🙂.
Akordy
Formátování akordů
Akordy jsou zapisovány ve složených závorkách, např. {C}
, {Em}
nebo {C#m7}
. Označení tónu akordu (první znak) musí
být vždy velkým písmenem. Akordy mohou být i složené, např. {F#m7/G#}
, s tím, že tón za lomítkem označuje tón basový.
Nomenklatura akordů, kterou zvolíš, je čistě na tobě. Zapisovat můžeš v "americké" formě (např. {Emi}
- e minor)
nebo latinské ({Em}
- e moll). Vzhledem k nesrovnalostem akordů z různých zdrojů
však doporučujeme nomenklaturu latinskou.
💡 V jednoduchosti je síla – pokud zapisuješ skladby pro širokou veřejnost a nejedná se o takovou, která je postavená na složitých akordech, doporučujeme akordy zjednodušit co nejvíce je to možné.
Pozice akordů
Akordy by měly být v zápisu pozicovány tak, že předchází slovu (nebo hlásce), ke které přísluší, např.:
{A}Na našem {Amaj}rybníku, tam v {A7}ráji řas a vodníků
.
Pokud je nutné zapsat více akordů v rámci jednoho slova, můžeš slovo rozdělit jednou nebo více pomlčkami, např.:
{Em}Má - {G}á - {D}á
.
Pokud se akord hraje v části, kde není žádný text, je možné ho z obou stran odsadit mezerou. Tím dojde k roztažení textu
v jeho okolí, např.:
{E}Zdá se {F#m}mi, {G#m} je to {F#m}moc let,
.
Bez tohoto odsazení by byl akord {G#m}
vykreslen nad slovem je
.
Pevné mezery
Pokud nastane situace, kdy je třeba odsadit část textu, ve které není žádný akord, je možné do textu vložit pevnou mezeru. Existují 3 různé šířky této mezery, případně je možné je i řetězit:
- krátká:
{-}
- střední:
{--}
- dlouhá:
{---}
💡 Pevné mezery používej pouze ve výjimečných případech. V ideálním případě se mezery v textu vytvoří samy tím, že do něj zapíšeš akord obalený běžnými mezerami.
Sekce
Skladby se skládají ze sekcí – slok, refrénů, meziher a dalších.
Pojmenované sekce
Každá sekce, která obsahuje zpívaný text, musí být nějak pojmenována, a to číslem nebo slovně.
Pojmenování by neměla být delší než 4 znaky a vždy musí začínat znakem mínus (- Ref1
) nebo plus (+ Ref2
).
Rozdíl mezi těmito dvěma variantami je ten, že sekce uvozené symbolem mínus zobrazují akordy vždy – na desktopovém rozložení, v tisku a na telefonech. Sekce uvozené symbolem plus zobrazí akordy pouze v mobilním (jednosloupcovém) rozložení.
Pojmenování mohou být libovolná, avšak doporučujeme používat tato:
- Sloky označit jako
- 1.
,- 2.
, apod. - Refrény označit jako
- Ref.
,- Ref1
, apod. - Mezihry označit jako
- Brid
,- Solo
, apod.
Nepojmenované sekce
Pokud sekce nemá žádný název, není zobrazen její text, ale jen akordy.
Takováto sekce může navíc ještě obsahovat odkazy na jiné sekce či repetici, např.: |: [Ref.][1.][2.] :|
Nepojmenované sekce mohou mít vícero řádků a mohou akordy řetězit, např.:
|: [Ref.][1.][2.] :|
[Solo]
|: {C}{D}{Em} :|
[Ref.]
Všechny prvky nepojmenovaných sekcí jsou pro zvýšení čitelnosti automaticky proloženy pomlčkami. Ukázka výše tedy bude vykreslena jako:
|: Ref. - 1. - 2. :|
Solo
|: C - D - Em :|
Ref.
💡 U meziher, sól, předeher a doher doporučujeme sekci nechat nepojmenovanou. Z kontextu je lidem patrné, že se zřejmě jedná o sólo, když je v půlce skladby několik akordů bez textu. Sníží se tím objem informací na stránce.
Odkazy na sekce
Pokud je skladba příliš dlouhá a nebo se sekce v ní (např. refrény) často opakují, je vhodné sekci plnohodnotně zapsat pouze jednou, a další výskyty pouze odkázat.
Odkazy na sekce se zapisují do hranatých závorek, a musí obsahovat celý název sekce bez uvozovacího
znaku (plus/mínus), např. [Ref.]
.
Máme-li sekci:
- Ref.
|: Ja som {F#m}malá Žužu{D}žu, toto {E}je môj mikro{C#m}fón.
Ak mi {F#m}dáte svoj do{D}lár, ja vám {E}zaspievam svoj {C#m}song. :|
můžeme na ni tedy v libovolné nepojmenované sekci odkázat pomocí [Ref.]
.
Tyto odkazy můžeme obalit do repetice a libovolně řetězit, např.: |: [Ref.][1.][2.] :|
. V desktopovém rozložení a
tisku budou odkazy (a akordy) proloženy pomlčkami pro zlepšení čitelnosti, a budou tedy vykresleny jako
|: Ref. - 1. - 2. :|
.
V mobilním rozložení jsou odkazy na sekce "rozbaleny" a namísto odkazu se vykreslí celý obsah dané sekce. Díky tomu není
nutné zobrazení ručně posouvat a hledat, jak se ta a ona sekce hraje.
Repetice
Repetice je možné zapsat pomocí znaků |:
a :|
. Repetice se mohou rozkládat přes více řádků textu, vždy se však
musí držet v rámci jedné sekce.
Pokud u repetice není označen počet opakování, lze považovat, že se opakovat bude jednou. Pokud zamýšlíš pasáž opakovat
vícekrát, zapiš počet opakování za konec repetice jako 3x
, 4x
, apod., tedy např.:
|: Dáme si to ještě jednou :| 4x
.
Jakýkoli jiný zápis, ačkoli může graficky vypadat podobně (např. použitím lomítek /
a \
), není systémem podporován,
a repetice nebudou správně rozbaleny.
Pokud repetice obsahuje odkaz na jinou sekci a zpěvník je zobrazen s mobilním rozložením, bude obsah této sekce
vykreslen pod sebou. Tyto zápisy jsou si tedy ekvivalentní:
|: [Ref.][1.][2.] :|
[Ref.][1.][2.] [Ref.][1.][2.]
.
💡 Opakované části písní často obsahují jen drobné změny - změna jednoho slova nebo pozměněné frázování. Chceš-li píseň zjednodušit, namísto dvou různých verzí této části zapiš jen jednu a tu dej do repetice. 😉